TR EN RU
Makropoli

Makropoli İnşaat’ın kurucusu Sinan Turfanda, 1952 yılında Malatya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Malatya ve Antalya’da tamamlayan Turfanda, liseyi Adana’da okudu. İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 1977 senesinde mezun olduktan sonra çalışma hayatına atıldı.

Yedi yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında çeşitli inşaat şirketlerinde çalıştı. Öğrencilik yıllarında olduğu gibi çalıştığı dönemlerde de pek çok şehir görme şansına erişti. Farklı kültürleri ve işleyişleri gözlemleyerek deneyim kazandığı sürecin ardından 1984 senesinde kendi inşaat şirketini kurdu.

Sinan Turfanda, yurt içi ve yurt dışında onlarca prestijli projeye imza atan Makropoli İnşaat’ın operasyonlarını yönetmeye devam etmekte. Evli ve iki çocuk babası.

Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Türkiye hızla büyüyor. Ortaya koyulan eser, hizmet ve felsefe anlayışı ile ülkemiz dünyanın dikkatini çekiyor, taktirini topluyor. Hemen her alanda kendini gösteren yenilikler, Türkiye’yi her geçen gün küresel ligin iddialı isimlerinden birisi haline getiriyor.

Muazzam ölçekte bir potansiyele sahibiz. Genç nüfusumuzla, tarihi geleneğimizle, zenginliklerimizle, geleceğe doğru kararlı adımlarla yürüyoruz. Ülkemiz ekonomisine ivme kazandıran en önemli sahalardan birisi de hiç şüphe yok ki yapı ve inşaat sektörüdür.

İnşaat sektörünü kendi içerisinde iki başlığa ayırmak mümkündür. Bunlardan birincisi; doğrudan ilk tüketiciyi hedef kitle edinen, konut, dükkan vb. projelerdir. İkincisi ise buz dağının görünmeyen kısmını teşkil eden, yol, depo, kanal, köprü gibi endüstriyel yapılar ve üst yapı sistemleridir.

Makropoli’nin 1984 yılında başlayan hikayesi, pek çok açıdan ülkemizin son yıllardaki hikayesi ile benzerlikler gösteriyor. Heyecan, inanç ve çalışma azmi ile adım attığımız bu yol, günümüzde yurt dışında dahi üreten, iş yapan, beğeni toplayan bir güce dönüştü.

Türkiye’den uzakta bir yerlerde, Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan kadim bir eser, asırlar geçmesine rağmen mevcudiyetini koruyor. Makropoli bugün ülkesinden aldığı ilhamla haritanın bize uzak köşelerinde inşaatlar yapıyorsa, doğru yoldayız demektir.

Yolda daima ileriye ve beraber yürümek temennisi ile…

Sinan Turfanda